Staff


EXECUTIVE STAFF

Rabbi Joanna Samuels, Chief Executive Officer
Melissa Donovan, Chief Operating Officer, Health + Wellness
Todd Elkins, Chief Health and Wellness Officer
Shaida Etheart, Director of Human Resources
Hillel Hyman, Chief Financial Officer
Mindy Schachtman, Chief Development Officer
Elyssa Tannenbaum, Executive Assistant
Megan Whitman, Chief Program Officer


THE GOTTESMAN CENTER FOR JEWISH LIVING

Sarah-Kay Lacks, Senior Director, Shabbat and Holidays
Rabbi Nadia Gold, Director, Jewish Journey Off-the-Bimah B'Nai Mitzvah Program
Michael Kalmin, Program Coordinator, The Selma and Lawrence Ruben Center for 20s + 30s
Rachel Kunstadt, Director of Adult Jewish Learning


THE DAVID H. SONABEND CENTER FOR ISRAEL

Rebecca Grossman, Program Director
Anila Sole-Zier, Ulpan Director
Udi Urman, Director


DEVELOPMENT

Cynthia Ceilan, Director of Institutional Giving
Shelby Ebert, Director, Leadership Giving
Adena Kerstein, Director of Special Events
Bari Lovi, Major Gifts Officer
Nikki Minkoff Nachimow, Director of Operations
Melissa Regan, Senior Director of Institutional Giving
Jennifer Rubenstein, Major Gifts Officer


WEB

Kwabena Appiah, Web Developer
Lawrence Quigley, Web Manager


FACILITIES

Michael O'Neill, Senior Director of Facilities
Simon Bogdanov, Engineer
Aleksandr Litvinskiy, Engineer
Jose Rodriguez, Mechanic
Eugene Uyterlinde, Mechanic


FINANCE

Vlasta Novak-Lee, Senior Staff Accountant
Sarahdia Pierre-Phillippe, Accounting Associate
Rowena Poblete, Controller
Gwen Randall, Payroll Specialist
Yelena Rozenblit, Senior Financial Analyst


HUMAN RESOURCES

Laura Wells, Director of Benefits


JCC HARLEM

Meg Sullivan, Director
Eric Hayes, Operations Manager
Alex Hyacinthe, Facilities
Festus Idonije, Site Supervisor


THE LAMBERT CENTER FOR ARTS + IDEAS

Jason Blitman, Program Director
Udi Urman, Director


MARKETING + COMMUNICATIONS

Lauren Alexander, Director of Public Relations + Community Engagement
Natalie Batshaw, Senior Director of Program Marketing
Jessica Epstein, Senior Director of Marketing Operations
Gwynn Galitzer, Senior Art Director
Peter Hines, Senior Director of Creative Services
Joshua Klafter, Manager of Program Marketing
Jordana Roat, Director of Program Marketing
Nicole Ruggiero, Graphic Design
Amanda Schechter, Director of Program Marketing
Shira Kaiserman Verteramo, Managing Director of Program Marketing
Debra Weinstein, Program Marketing Consultant
Rebecca Winzenried, Editorial Director


THE DAVIDSON FISHBERG CENTER FOR HEALTH + WELLNESS

Amy Blumenthal, Director of Personal Services
Joelle Evans,  Assistant Program Director, Health + Wellness
Michael Fykes, Fitness Desk Manager on Duty
Carlos Galarza, Back Office Operations Coordinator
Angela Gonzales, Personal Training Coordinator
Chris Gonzalez, Fitness Reception MOD
Jessica Gumora, Group Exercise + Fitness Desk Director
Diane Jimenez - Evening Manager on Duty, Fitness Receptionist
Caroline Kohles, Senior Program Director, Health and Wellness
Amanda Martinez, Fitness Reception
Erika Ortiz, Fitness Reception
Christina Vega, Fitness Reception
Lamanda Woods, Fitness Reception/Manager on Duty


THE JOSEPH STERN CENTER FOR SOCIAL RESPONSIBILITY

Sheryl Parker, Director
Judy Gross, Director of Literacy + Math Programs
Austin Rieders, Program Manager
Tiaisha Tirado, Literacy, Math + Social Action Programs Coordinator


MEMBERSHIP

Alex Clavijo, Membership Director
Zuri Robert, Assistant Director, Membership
Vanessa Santiago, Membership Retention Associate
Rushie Bieler, Membership Associate, Part-time
Demesha Joe, Membership Sales Advisor
Madeleine Ostwald, Membership Sales Advisor
Bennett Leeds, Membership Associate
Erika Ortiz, Membership Associate
Amanda Matinez, Membership Associate


REGISTRATION

Colton Tracy, Director of Registration
Jose Charriez, Registration Associate
Chris Santa-Cruz, Registration Associate
Verine Morris, Registration Associate


THE JACK AND SHIRLEY SILVER CENTER FOR SPECIAL NEEDS

Caitlin McInerney, Director of The Jack and Shirley Silver Center for Special Needs
Hannah Badain, Director of Connections
Hannah Kaplan-Cohen, Director of Special Needs Parenting + Support Programs
Julie Singer, Teen Coordinator
Nicole (Nikki) Stein, MSW, Director of Employment and External Relations
Verunka Vlkova-Fierro, Center for Special Needs Administrator
Michelle Wexler, Director of Adaptations


THE BERT AND SANDRA WASSERMAN CENTER FOR FAMILY LIFE

Yael Kahn Pinto, Director
Emmy Goodman, Regional Director, BBYO Manhattan 
Nick Goutman, Clubhouse Coordinator and Administrator
Amy Grassel, Associate Regional Director, BBYO Manhattan
Adam Metzger, Director, Camp Settoga
Kerin Robins, Program Manager + Director of Camper and Staff Care, Camp Settoga
Genna Singer, Director of Camps
Julie Singer, Tween Coordinator


THE WECHSLER CENTER FOR MODERN AGING

Susan Lechter, Director
Sherri Lerner, Projects and Initiatives Coordinator
Rabbi Brian Fink, Director, Engage Jewish Service Corps
Sally Kaplan, Program Director, What Matters: Caring Conversations About End of Life
Susie Kessler, What Matters Site Coordinator
Arienne Pelletier, Department Administrator


THE SAUL AND CAROLE ZABAR NURSERY SCHOOL

Alicia Stoller, Director
Shari Pick Taishoff, Associate Director
Tara Ekelman, School Administrator
Linda Sierra, Receptionist


THE CAROLE ZABAR CENTER FOR FILM

Isaac (Yitzi) Zablocki, Senior Director, Film Programs + Israel Film Center
Yaara Kedem, ReelAbilities National Coordinator, JFilmBox Coordinator
Miranda Lee, Program Associate
Juliette Klitz, Program Administrator


OPERATIONS

Jeremy Handler, Operations Assistant
Loraine Mota, 8th floor Receptionist
Tamar Reiner, Operations and Space Manager


TECHNOLOGY + AUDIO-VISUAL SERVICES

Audio Visual Services

Samuel Brunswick, AV Specialist: Digital Media and Projection
Jeff Fontaine, Senior Director, Theater + Audio Visual Services
Joshua O'Guinn, Audio Engineer + Hybrid Event Specialist
Matt Temkin, Audio Engineer + A/V Digital Media Specialist

Technology

Myra Barcan, Senior Director
Nike Idowu, Network Systems Administrator
Erin Moran, Membership Monthly Billing Specialist
Serge Nechiporuk, Data Analyst
Towan Khoshabeh, Help Desk Specialist
Raymond Santana, Database Manager


PROGRAM DEPARTMENTS

Athletics

Andrea Bernardo, Gymnastics Coordinator
Michelle Jimenez, Sports Coach
Mary Beth Greiss, Health Club + Athletics Operations Manager
Sheima Worthy, Sports Coach

Aquatics

Carolina Stapleton, Senior Director, Aquatics
Ivette Batista, Head Lifeguard/Instructor
Brett Bender, Lifeguard/Instructor
Caitlin Boker, Director, Children's Aquatics Programs (Infants + Young Children, Adaptive)
Emily Cannon-Brown, Swim School Administrator
Yajaira Claudio, Private Swim Financial Coordinator
Justin Cordero, Operations Manager
Jannina Marie Galarza-Londoño, Aquatic Operations Manager + Aquatic Director of Adult Programming
Maria Giraldo, Lifeguard
Christopher Lucas, Private Swim Booking Coordinator
Brenda Pacheco, Lifeguard/Head CPO
Elana Pici, Director, Children's Aquatics Programs (School Age, Adaptive, Private Swim)
Pedro Vasquez, Lifeguard